آشنایی با روش های تولید و جداسازی هیدروژن و مدل سازی و شبیه سازی و برآورد فنی و اقتصادی آن

آشنایی با روش های تولید و جداسازی هیدروژن و مدل سازی و شبیه سازی و برآورد فنی و اقتصادی آن

دسته بندی : علوم انسانی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 4.826 مگا بایت

تعداد صفحات : 87

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

چکیده:

بعضی فرآیندهای پالایشگاهی گاز هیدروژن را به عنوان یک محصول جانبی تولید کرده و برخی دیگر آن را به عنوان یک ماده اولیه به مصرف می‌رسانند. بنابراین درصد قابل توجهی از گازهای زائد پالایشگاهی را هیدروژن تشکیل می‌دهد که در حال حاضر در مشعل پالایشگاه سوزانده می‌شوند.

در این تحقیق روش‌های استفاده اقتصادی از گاز هیدروژن موجود در گازهای زائد پالایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته است. این روش‌ها مشتمل بر روش‌های جداسازی هیدروژن از گاز زائد پالایشگاهی و نیز روش‌های استفاده از گاز زائد در تولید هیدروژن است. جداسازی هیدروژن از گاز زائد مشتمل بر سه روش: غشاء – جذب سطحی با فشار متناوب و کرایوژنیک می‌باشد.

برای استفاده از گاز زائد در تولید هیدروژن است. جداسازی هیدروژن از گاز زائد مشتمل بر سه روش: غشاء – جذب سطحی با فشار متناوب و کرایوژنیک می‌باشد.

برای استفاده از گاز زائد به عنوان یک ماده اولیه در تولید هیدروژن، ابتدا واحد موجود تولید هیدروژن به روش رفرمینگ بخار در پالایشگاه اراک شبیه‌سازی گردید و افزودن گاز زائد با کاهش مقدار خوراک فعلی بررسی شد که نتایج حاصل از آن کاهش درصد هیدروژن تولیدی را نشان می‌داد که مطلوب نبود. سپس جداسازی هیدروژن از گاز زائد مورد نظر به سه روش مذکور بررسی گشت:

نتایج حاصل از روش کرایوژنیک نشان داد که برای جلوگیری از منجمد شدن دی اکسید کربن در این روش نیاز به یک مرحله جداسازی CO2 به وسیله آمین می‌باشد و پس از جداسازی، با روش استفاده از مبدل‌های حرارتی به همراه ازت مایع تولیدی در پالایشگاه اراک جریانی از هیدروژن با درصد مولی 85/96 حاصل شد. روش جذب سطحی برای گاز زائد مورد نظر شبیه‌سازی شد و اعداد حاصل از آن نشان داد که به دلیل ناکافی بودن درصد مولی هیدروژن در خوراک، ابعاد بستر جذب باید بسیار بزرگ باشد تا خلوص بالا حاصل شود. روش غشایی نیز برای گاز زائد مورد نظر با شرایط یکسان شبیه‌سازی شد و طی آن، هیدروژن با خلوص 99 درصد مولی به دست آمد. با برآوردهای اقتصادی این روش به عنوان اقتصادی‌ترین روش برای جداسازی هیدروژن از گاز زائد مورد بحث انتخاب شد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *